Edustus vailla mahdollisuuksia

Norrvalla FF murjoi Ponnistuksen maalein 1-8 (0-4)Nelosen perjantai-illan ottelussa Lapualla.

Jalkapallon Nelosta johtava Norvalla FF oli oivalla pelipäällä, eikä antanut Ponnistukselle ottelussa mitään mahdollisuuksia.  Vieraat aloittivat vahvasti ja johtivat jo 0-3 18 minuutin pelin jälkeen. Norvalla FF teki vielä yhden maalin ja puoliajalle mentiin 0-4 vierasjohdossa.

Toisen puoliajan alussa Ponnistuksen Topias Mäki kavensi ottelun 1-4. Vierasjoukkue teki toisella puoliajalla vielä neljä maalia ja koko ottelun selvästi 1-8. Vöyriläisten maaleista vastasivat Ahmed Abdullahi Abdisalam 4, Luqman Kassim 2, Omar Ibrahim ja Nicklas Sjöberg.

– Meillä ei ollut jakoa pelissä. Norvalla on vahva ja paras joukkue sarjassa. Joukkue tulee olemaan vahva myös ensikautena Kolmosessa, tiivisti valmentaja Olavi Linjamäki.

Ensi lauantaina 14.9. pelataan paikallisottelu Virkiä – Ponnistus.

 

 

--