Jalkapallon P8 pojat

TUL:n Joy Games Seinäjoella 26.-29.10.2017.   Joygames -viikon tapahtumat koskettivat lähes 1500 osallistujaa. Tapahtuman näyttävin osuus oli disco- ja showtanssin mestaruuskilpailut lauantaina 28.10. Seinäjoen urheilutalolla. Ohjelmassa oli 48 esitystä Oulu-Lappeenranta-Turku sektorilta. Ryhmäshow -tanssit olivat kilpailujen suurin laji, mutta myös duoja ja sooloja nähtiin niin discon kuin shown puolelta.

TUL Joygames -tapahtuman muut lajit olivat futsal, jalkapallo, karate, painonnosto, pöytätennis ja shakki. Ponnistuksen P8 pojat osallistuivat jalkapalloturnaukseen.

Kisojen järjestelyistä vastasivat Kurikan Visa, Lapuan Ponnistus, Seika-Do ja Seinäjoen Sisu yhdessä TUL:n nuorisovaliokunnan ja nuorten päättäjien kanssa. Disco- ja showtanssin järjestelyissä apuja saatiin TUL:n läntisen alueen lounaiskulmalta Turun suunnalta.

--