Miehille voitto ja tappio
Miesten Vitonen, Ponnistukselle kotivoitto ja vierastappio. Viikko sitten Ponnistus otti täydet kolme pistettä sarjan jumbojoukkue seinäjokisesta Sepsin-78:sta 5-2 (2-0). Kotijoukkueen maalit tekivät Nuutti Hämäläinen, Joonas Portin, Topias Mäki, Lassi Prinkkilä ja Tommi Rintasalo.
-Tiedettiin että peli tulee olemaan hankala, mutta luotettiin että tehdään omaa perusduunia niin se palkinto sieltä tulee. Niko Salo piti maalilla ensimmäisen puoliajan torjunnoilla meitä pystyssä ja kun me saatiin paikoista maali niin hyvä voitto, tiivisti valmentaja Hannu Haapa-aho.
Vieraspelissä Vaasassa tuli tappio BK-48/2:lle 4-0 (3-0). Ottelu oli sarjatasoon (5) nähden hyvätasoinen ja palloa liikuteltiin vauhdikkaasti. Ponnistus lähti otteluun ilman maalia vahti Saloa ja maalilla esiintyi Hannu Haapa-aho.
-Vastustaja oli hyvä. Heillä oli 4-5 nelosdivarijoukkueen pelaajaa mukana ja niiden kautta ne pitkälti peliä pyöritti. Puolustuksessa kaksikko Henri Hovila ja Sami Kivipuro pelasivat hyvän ottelun ja samaten nuoret Nuutti Hämäläinen ja Juho Pihlajamäki olivat pelipäällä, kommentoi Hannu Haapa- Aho
Ponnistuksen Vitosen kausi päättyy perjantaina 13.9. kun vastaan asettuu karjan kärkipaikan ottanut Kauhajoen Karhu.

























