PONNISTUS TAKOI TAULULLE MURSKALUKEMAT

Ponnistuksen miesten Futsal Ykkösen joukkue kohtasi lauantaina urheilutalolla FC Komarin. Ottelun ennakkoasetelmat olivat mielenkiintoiset, sillä turkulaisjoukkue oli saanut matkaan vain kuusi kenttäpelaajaa ja yhden maalivahdin. Ottelun ensimmäinen puoliaika oli tasaista vääntöä molemmilta joukkueilta, mutta toisella puoliajalla Ponnistus meni menojaan. Ottelu päättyi Ponnistuksen murskavoittoon 13 – 2 (3 – 2).

Ottelu lähti liikkeelle tasaisissa merkeissä ja tilanteita rakenneltiin molempiin päihin. Kotijoukkue Ponnistus aloitti maalinteon ajassa 3.35, kun Samuli Mäenpää huudatti avausmaalilla kotikatsomoa. Vieraiden tasoitus tuli reilun minuutin päästä, kun Ponnistuksen ylivoimahyökkäyksestä FC Komar teki nopean vastahyökkäyksen. Barham Ahmadi viimeisteli Makwan Ahmadin syötöstä.  Pari minuuttia myöhemmin Barham Ahmadi oli uudelleen pahateossa, 1-2 maalin syöttäjänä Ali Al-Take. Maalin jälkeen Ponnistus otti kentän haltuun ja loi useita maukkaita maalipaikkoja, ja kotijoukkue onnistui tasoittamaan pelin 2-2 Miika Korpelan maalattessa, Kari Winterin syötöstä. Turkulaiset ottivat ajassa 14.25 aikalisän. Se ei kuitenkaan auttanut, vaan reilu minuutti myöhemmin Benjamin Becsei vei kotijoukkueen johtoon 3-2, Samuli Mäenpään syötöstä. Ennen taukoa molemmilla joukkueilla oli erinomainen maalipaikka. Tauolle siirryttiin tilanteessa 3-2.

Toisella puoliajalla Ponnistus sitten meni menojaan. Vierailijat eivat pystyneet vastaamaan Ponnistuksen liikkeeseen. Kun toista puoliaikaa oli pelattu 4.16 Miika Korpelan maali mursi lopullisesti turkulaisen selkärangan. Toisella puoliajalla Ponnistus teki peräti 10 maalia ja voitti ottelun lopulta murskaavasti 13-2. Illan tehotykkinä häärivät mm. Miika Korpela 4+1, Samuli Mänpää 3+1 ja Jussi Laapio 0+3.  Ottelun asiantunteva raati palkitsi Ponnistuksen Miika Korpelan ja FC Komarin Barham Ahmadin.

Ponnistuksen Futsal Ykkösen jatkuu huomenna sunnuntaina klo 13.00 Lapuan urheilutalolla, kun vastaan asettuu sarjajohtaja FC Rauma.

Lapuan Ponnistus – FC Komar  13-2 (3-2)

3.35 1-0 Samuli Mäenpää (Juuso Tuomaala)
4.50 1-1 Barham Ahmadi (Makwan Ahmadi)
7.04 1-2 Barham Ahmadi (Ali Al-Take)
8.50 2-2 Miika Korpela (Kari Winter)
15.42 3-2 Benjamin Becsei (Samuli Mäenpää)

24.16 4-2 Miika Korpela (Jussi Laapio)
24.59 5-2 Kari Winter (Miika Korpela)
26.55 6-2 Miika Korpela (Ville Tuomaala)
27.22 7-2 Miika Korpela (Jussi Laapio)
27.42 8-2 Samuli Mäenpää (Hannu Haapa-aho)
31.51 9-2 Samuli Mäenpää (Tapio Tuomaala)
33.15 10-2 Kari Winter (Jussi Laapio)
33.38 11-2 om.
36.40 12-2 Janne Niemi (Sami Kivipuro)
37.22 13-2 Benjamin Becsei

--